Olimpiada i zakazane słowa

kółka olimpijskieWedle pewnej propozycji nowej, brytyjskiej ustawy "the London 2012 Olympics Bill" zakazane będzie używanie przez podmioty nie będące sponsorami niektórych słów związanych z Olimpiadą. ..

BBC informuje o tym w swoim serwisie: The Olympics Bill wprowadza restrykcyjne zasady dotyczące używania słów oraz obrazów (grafik) związanych z rozgrywkami.

Propozycja została złożona przez silne lobby biznesowe, które chce zagwarantować sobie maksymalne przychody z faktu, iż Olimpiada jest tak medialnym zjawiskiem.

No tak. Nie raz się już zdarzało, że starano się zabronić "wieszania" na stronach internetowych choćby relacji z rozgrywek sportowych. Z innej beczki – problemy, z jakimi borykają się wyszukiwarki, a zwłaszcza Google pokazują, w jaki sposób próbuje się zawłaszczać poszczególne słowa, gesty, ikony. Kto ma na tyle siły, by chroniące go rozstrzygnięcia przepchnąć przez organy prawodawcze, ten na koniec dnia może innym próbować zamykać usta w sądach. Gdzie tu równowaga?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>