Prowokacja RMF

Wyjaśniło się wszystko - jak podejrzewałem - włamanie hakerów i emitowanie na telebimie w centrum Krakowa obrazu z prywatnego mieszkania było prowokacją radia.

Jak pisze na swoich stronach RMF: "To była prowokacja RMF. Organizując tę akcję, sami naruszyliśmy prywatność, chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na prawo do prywatności. Jeśli choć jedna osoba dziś o tym pomyślała, to odnieśliśmy taki mały sukces".

Niby zwykła sprawa. Pani z mieszkania wiedziała, że ją emitują. "Wydarzenie" nagłośniły inne media, bo to ciekawy pomysł i - co najważniejsze - wcale nie taki niemożliwy do zrealizowania (by uznać go za pomysł doskonały trzebaby się było uporać z tymi niespójnościami, o których wcześniej pisałem, polegającymi np. na tym, że żaden haker nie wykupi czasu emisji, tylko się włamie i wyemituje).

Zupełnie na marginesie warto zastanowić się nad innym aspektem tego typu prowokacji. Na podstawie art. 3 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji - czynem nieuczciwej konkurencji jest działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Czynami nieuczciwej konkurencji są w szczególności: wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa, fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów albo usług, wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług, naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy, naśladownictwo produktów, pomawianie lub nieuczciwe zachwalanie, utrudnianie dostępu do rynku, przekupstwo osoby pełniącej
funkcję publiczną, a także nieuczciwa lub zakazana reklama, organizowanie systemu sprzedaży lawinowej oraz prowadzenie lub organizowanie działalności w systemie konsorcyjnym.

Nieuczciwa lub zakazana reklama... A jeszcze w ramach czynów nieuczciwej konkurencji w zakresie reklamy wymienia się np. taką, która odwołuje się do uczuć klientów przez wywoływanie lęku, wykorzystywanie przesądów lub łatwowierności dzieci (art. 16 ust. 1 pkt 3). To tak na marginesie.

Wczoraj się dowiedziałem, że zakazano reklamy Heya "czerwony kapturek" bo się dzieci bały. Jednakowoż niedawno zakończono też postępowanie w sprawie hasła reklamowego Media Marktu, i teraz na stronach UOKiK można przeczytać: hasło reklamowe sieci Media Markt "Nie dla idiotów" nie narusza dobrych obyczajów – uznał Prezes UOKiK Cezary Banasiński.

Ciekawe, czy ktoś się będzie przyglądał prowokacjom wykonywanym przez spółkę prowadzącą radio. Pomysł na zrobienie zamieszania medialnego uznaję za bardzo dobry.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Hmmm

Niestety tak to juz w zyciu jest czlowiek sie nagrzeje podnieci a tu kicha RMF FM wychodzi z wora no trudno bede czekal dalej :)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>