Prawo do blokowania spamu potwierdzone w USA

Teksański Uniwersytet potwierdził przed sądem swoje prawa do blokowania niechcianej korespondencji kierowanej drogą elektroniczną na uniwersyteckie skrzynki pocztowe (spamu). Jest wyrok sądu apelacyjnego.

Firma White Buffalo Ventures LLC, która prowadzi serwis LonghornSingles.com postanowiła w 2003 roku pozwać uniwersytet, w związku z tym, że ten zablokował 59 tys maili skierowanych do studentów. No i się zaczęło.

Sprawa trafiła do sądu, następnie przeszła przez apelacje i obecnie Sąd Apelacyjny wydał wyrok (PDF), w którym uznał wcześniejsze orzeczenie Sądu Okręgowego wydane na korzyść Uniwersytetu. Wynika z tego orzeczenia, że ustawa the CAN-SPAM Act nie zabrania takim podmiotom jak Uniwersytet używania swojej infrastruktury technicznej, w szczególności filtrów antyspamowych, by chrnić własne zasoby i czas swoich pracowników, studentów i kadry nauczycielskiej...

"...does not preclude a state entity like UT [the University] from using technological devices [such as] spam-filters to conserve server space and safeguard the time and resources of its employees, students, and faculty"

W Europie mieliśmy wcześniej wyrok Sądu Najwyższego w Holandii w sprawie zasobów firmy - dostawcy usług internetowych: XS4ALL. Również tam potwierdzono prawo do blokowania niezamówionej informacji kierowanej na serwery firmy. Wolność słowa ma swoje granice.

Przytoczony wyżej wyrok w sprawie Uniwersytetu Teksańskiego relacjonują serwisy FindLaw oraz Out-law.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>