Zużyty sprzęt i co z tego wynika?

Dzisiejszy Computerworld pisze: "Gdyby Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym weszła w życie z zapisem o 40-proc. rocznych limitach utylizowanego sprzętu, niechybnie podrożałyby np. lodówki, telewizory i komputery. Komu zależy na zahamowaniu rozwoju tego rynku i zaprzestaniu produkcji w Polsce?"

Chodzi oczywiście o ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Na stronach Sejmu można prześledzić tok postępowania tej izby w stosunku do poprawek senatu, a wszystko poprzedzone Sprawozdaniem Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (druki nr 4322 i 4354).

Poseł Sprawozdawca Jan Chojnacki rozpoczął: "Senat na posiedzeniach 19 i 21 lipca podjął uchwałę w sprawie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, zgłaszając 26 poprawek. Komisja na posiedzeniu w dniu 26 lipca rozpatrzyła te poprawki i rekomenduje przyjęcie 15 z nich oraz odrzucenie 11..."

A wracając do tekstu z Computerworlda trzeba powiedzieć, że 29 lipca Sejm przyjął taką wersję ustawy, która nieco obniża te limity dotyczące zbierania sprzętu...

Zobacz również "Ustawa recyclingowa"

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>