Prawa przeniesione przed laty....
Gazeta Wyborcza: "...Firmy fonograficzne, które przejęły katalogi nagrań przedsiębiorstw sprzed 1989 roku wraz z umowami zawartymi przez artystów, dziś wydają, bez wypłacania tantiem, popularne utwory sprzed lat..."
W tym tekście znajdują się ważne stwierdzenia: artyści, którzy w latach 80. podpisywali kontrakty m.in. z Polskimi Nagraniami albo Tonpressem, ówczesnymi potentatami rynku fonograficznego. Umowy te ponoć były restrykcyjne i na zawsze pozbawiały artystów wszelkich praw do własnych piosenek i płyt (musiałbym zobaczyć, żeby samemu sie przekonać). Mimo iż w 1994 roku weszła w życie nowa ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to wcześniejsze umowy nadal pozostają w mocy.
Kolejne ważne stwierdzenie znajdujące się w artykule Gazety to to, że wykonawcy bronią się obecnie argumentem, iż gdy podpisywali powyżej wspomniane kontrakty nie było jeszcze płyt CD, a więc nie sprzedali praw do rozpowszechniania utworów na takich nośnikach.
No i na koniec trzeba przytoczyć wypowiedź Macieja Plucińskiego z agencji MTJ (czyli spółki, która wydaje obecnie utwory artystów bez pytania ich ponownie o zgodę, przedstawiając przejęte wcześniej umowy z upadłymi potentatami lat 80): "Dwukrotnie wygraliśmy takie procesy w sądzie i na tej podstawie twierdzimy, że te prawa są już po naszej stronie".
O. Tak działa właśnie prawo autorskie. Twórcy sądzą się z wydawcami, Grzegorz Cholewa - autor artykułu - wskazuje ich nazwiska, oraz nazwy zespołów, które już mają za sobą rozstrzygnięcie sądu. Ja zaś zastanawiam się nad tym na ile prawo autorskie powinno się nazywać obecnie wydawczym.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>