Prawo w erze globalizacji

Profesor Winczorek na łamach Rzeczpospolitej: "W sytuacji, gdy przepływ towarów, dóbr, kapitałów, idei, wartości, informacji, zagrożeń (np. terroryzmem) przez granice państwowe doznaje minimalnych tylko ograniczeń, w ślad za nim muszą postępować dotyczące tego zjawiska uregulowania normatywne. Tak zaczyna się dziać, na przykład, z prawem Internetu".

A główna teza artykułu brzmi: "Prawo w świecie ery globalizacji, zwłaszcza że jest to świat gospodarki liberalnej, doznaje gwałtownej prywatyzacji i wyraża interesy tych, którzy zajmują w tej gospodarce pozycje dominujące".

Tak - jak się wydaje - dzieje się właśnie z prawem dotyczącym tzw. "własności intelektualnej", w tym patentów...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>