Jakiej sprawy broni chiński mur?
Na łamach Rzeczpospolitej Ma Jian, autor słynnych pamiętników „Red Dust” (Czerwony Pył) oraz kilku powieści, który żyje na uchodźstwie pisze w artykule "Chińska internetowa dyktatura": "Chiny są połączone ze światową siecią WWW od jedenastu lat - i od jedenastu lat "zapory ogniowe", które okazały się bardziej praktyczne i trudniejsze do sforsowania niż berliński mur, ograniczają dostęp do Internetu".
Chodzi o to, że w Chinach zamknięto 17000 kawiarenek internetowych, zaś władze praktycznie stosują techniki, któe pozwalają na blokowanie lub przechwytywanie poczty elektronicznej. Autor konkluduje: "Na razie - lecz nie na zawsze. "Złota Tarcza", ta największa inwestycja w ideologię, jaką Partia Komunistyczna podjęła od 1949 r., tj. od przejęcia władzy w Chinach, jest prawdopodobnie ostatnim wielkim "ruchem w grze" przed upadkiem partii. Ograniczenia dostępu do Internetu przypominają berliński mur: są technicznie sprawne, lecz bronią sprawy nie do obrony i podtrzymują to, czego podtrzymać się nie da".
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>