E-Podatki - planuje się

Zgodnie z zapowiedziami - w Ministerstwie Finansów odbyły się konsultacje z firmami teleinformatycznymi, które przedstawiały swoje koncepcje i doświadczenia w dziedzinie e-podatków. Być może już w 2012 r. będzie gotowy system e-Podatki pozwalający firmom i obywatelom na elektroniczne rozliczanie się z fiskusem.

Gazeta Wyborcza referuje założenia projektu: "każdy podatnik (przedsiębiorca lub osoba prywatna) powinien móc komunikować się i rozliczać z administracją podatkową przez internet, zamiast składać jak dziś papierowe deklaracje i podania. Także za pomocą internetu podatnicy mieliby dostęp do wszelkich informacji podatkowych - ogólnych i tych związanych z własnymi rozliczeniami".

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>