Czynności seksualne małoletniego

Stołeczni policjanci zatrzymali 28-letniego Krzysztofa Ch. z Ożarowa podejrzewanego o usiłowanie doprowadzenia małoletniego do poddania się czynnościom seksualnym. Kontakty nawiązywał przez Internet. Jest to już kolejna osoba, która wpadła w ręce policji na tym procederze.

Zaczęło się od tego, że dziennikarz jednej ze stacji telewizyjnych poinformował KSP, że "czatując w Internecie jako 14-latek namierzył mężczyznę składającego oferty seksualne. Otrzymał od niego zdjęcia o treści pornograficznej przedstawiającej dzieci poniżej 15 roku życia. Umówił się na spotkanie na Placu Narutowicza. Dziennikarz wysłał na nie podstawionego młodego człowieka, o wyglądzie nieletniego".

Komenda Stołeczna Policji podaje w odniesieniu do naruszeń prawnie chronionych dóbr popełnianych przy wykorzystaniu sieci komputerowych, iż w pierwszych trzech miesiącach 2005 r. w KSP wszczęto 12 postępowań przygotowawczych, a do marca 2005 r. trzy sprawy trafiły do sądu z aktem oskarżenia. Sprawcami byli głównie mężczyźni w wieku 25 – 40 lat.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>