O edytor tekstu i pozycje

Firma Novell postanowiła rozpocząć kroki prawne przeciwko firmie Microsoft. W tym przypadku chodzi o roszczenia wynikające z prawa uczciwej konkurencji.

Zdaniem Novella: przez szereg działań (np. integracja poszczególnych komponentów z systemem operacyjnym) Microsoft stał się monopolistą również na rynku procesorów tekstu, co godzi w pozycję Novella i jego produkt: Word Perfect (Novell przejął kontrole nad WordPerfect Corporation w 1994 roku, co trwało do 1996 roku).

Pozew (PDF) został złożony przed sądem okręgowym w Utah (USA), co więcej - powołuje się na rozstrzygnięcia w innym procesie - w którym to rząd USA zarzucał Microsoftowi nieuczciwe praktyki rynkowe.

[PressRelease Microsoftu][Reuters/Yahoo][Slashdot]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Członek Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji, ekspert w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego Ministerstwa Rozwoju, felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również Członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>