Interior Department może pozostać online

Sąd Apelacyjny (The U.S. Court of Appeals for the District of Columbia) zdecydował, że komputery The U.S. Interior Department mogą pozostać podłączone do Internetu, mimo że "hakerzy" mogą manipulować należącymi do Amerykańskich Indian opłatami z tytułu korzystania z zasobów naturalnych znajdujących się na terenach rezerwatów.

Wcześniej sądy trzykrotnie (od 2001 roku, o czym na łamach tego serwisu informowałem) decydowały o konieczności odłączenia komputerów tej agendy rządowej od Internetu z przyczyn niezbyt dobrych zabezpieczeń infrastruktury, która jest podatna na ataki z Sieci.

Tym razem sąd orzekł, że nie ma "faktycznych podstaw" do odłączenia systemów komputerowych Departamentu od Sieci, co jednak zostawia pewną "uchyloną furtkę" dla innego orzeczenia, gdyby powodowie wykazali takie faktyczne podstawy. The U.S. Interior Department twierdził, że sąd nie ma takiego władztwa, by narzucić odłączenie komputerów od globalnej sieci.

[Reuters]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>