Manipulacja wyborami

IDG: "Amerykański programista Clinton Curtis złożył doniesienie w sprawie... napisanego przez niego programu do modyfikacji tablic danych za pomocą ekranu dotykowego. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie fakt że program ten miał działać w amerykańskich maszynach wyborczych i jego zadaniem było fałszowanie wyników kandydatów, wskazanych specjalnymi kombinacjami klawiszy".

[Przeczytaj felieton: Trudny wybór elektroniczny][Oświadczenie Curtisa (PDF)][Gazeta Wyborcza]

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Zeznania Curtisa

VaGla's picture

Warto chyba w tym miejscu podlinkować nagranie zeznań Clinta Curtisa, w których oświadcza pod przysięgą, że we wrześniu 2000 roku został poproszony o napisanie oprogramowania dla urządzeń z ekranem dotykowym, które to oprogramowanie mogło służyć do modyfikacji wyników wyborów w wyborach w hrabstwie Palm Beach. Wedle zeznań Tom Feeney miał zaoferować programiście wynagrodzenie. Sam Feeney nie przypomina sobie spotkania z Curtisem, zaś Palm Beach County rozważało wprowadzenie maszyn wyborczych z ekranami dotykowymi już po wyborach 2000 roku. Jak na razie jest "słowo przeciwko słowu". Ale nagranie, dla celów archiwalnych, warto podlinkować:

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>