Dziś Rada i patenty

FFII publikuje dziś list do Ministra Rolnictwa w sprawie dyrektywa dot. patentów na oprogramowanie. Ten temat znalazł się w agendzie obrad europejskiej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa jako punkt A:

"Szanowny Panie Ministrze Rolnictwa. Jest bardzo prawdopodobne, że podczas wtorkowych lub środowych obrad Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, projekt dyrektywy COM 2002/0047 (COD) "dotyczącej zdolności patentowej wynalazków realizowanych przy pomocy komputera" (Dyrektywa dot. patentów na oprogramowanie) zostanie w ostatniej chwili wprowadzony do porządku obrad jako punkt A. Taki porządek obrad nie powinien zostać zaakceptowany. Prosimy o sprzeciw, kiedy Prezydencja Rady poprosi o potwierdzenie porządku obrad (na początku) i domaganie się usunięcia tej dyrektywy z listy A".

Przyjęcie dyrektywy dot. patentów na "wynalazki wdrażane przy pomocy komputera" zostało przesunięte (agenda, PDF) na dzisiejszy wieczór...

Wcześniejszy komentarz i podsumowanie dotychczasowych prac na 7thGuardzie: "W poniedziałek zastanawialiśmy się, co się stanie na Coreperze. Stało się - Polska dobrowolnie wybrała międzynarodową kompromitację, by ukryć lenistwo i nieudolność naszych przedstawicieli przy Unii."

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>