Kolejny etap BIP

Od 1 stycznia 2005 podmioty wymienione w ustawie o dostępie do informacji publicznej będą miały nowe obowiązki informacyjne związane z prowadzeniem Biuletynu Informacji Publicznej.

Będą teraz musiały publikować dane o posiadanym majątku oraz płynących z niego korzyściach i dochodach. Obowiązki te określone zostały w art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy. To kolejny etap wdrażania BIP. Na przygotowania do wdrożenia tego ostatniego ustawowego etapu prawodawca dał 3 lata.

Myślę, że czeka nas jeszcze kilka etapów, a raczej ewolucji systemu udostępniania informacji publicznej w Internecie. Może się coś zmieni, jak zostanie przyjęta "ustawa o informatyzacji", której projekty ingerują w materie regulowana obecnie przez ustawę o dostępie do informacji publicznej. No ale to tylko przepisy. Właściwie, to trzeba poczekać na to, aż następi prawdziwe wdrożenie, czyli, aż wszystkie podmioty zobowiązane przez ustawę do posiadania BIP będą świadome faktu, że są zobowiązane, a także gdy te informacje publiczne się w BIPach wreszcie pojawią. Jak na razie czarno to widze... Znowu wyjdzie na to, że się czepiam... A nawet nie wspomniałem o "dostępności".

[Przeczytaj artykuł: Biuletyn Informacji Publicznej]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>