Elektroniczny nadzór więźniów

Rzeczpospolita: "Elektroniczny nadzór nad więźniami, którzy odbywają karę w domu, funkcjonuje w Wielkiej Brytanii sprawnie. Jest dużo tańszy niż zamykanie w więzieniach. Brytyjskie doświadczenia pokazują, że tam to rozwiązanie doskonale się sprawdziło". I dalej: "W Polsce jest już gotowy projekt ustawy autorstwa SLD (pisaliśmy o nim w "Rz" z 5 lutego). Zgodnie z nim odbywający krótkoterminowe kary więzienia, a potem korzystający z przepustek oraz warunkowych przedterminowych zwolnień, będą wychodzić z zakładów karnych z zamocowanym elektronicznym nadajnikiem".

Ze swojej strony dodam, że wcześniej w ramach serwisu informowałem o projektach klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości dotyczących wyposażenia skazanych w elektroniczne hmm.. obroże.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>