News z pogranicza: walka o idee

Trochę nie dotyczy prawa, ale jednak może okazać się interesujący. Otóż Francuska Biblioteka Narodowa podniosła lament w związku z globalnymi planami Google, zgodnie z którymi korporacja ma zamiar udostępnić w swej wyszukiwarce treści niektórych książek. Fracuzi ostrzegają, że może to doprowadzić do dominacji anglo-saskiej w dziedzinie idei i myśli oraz języka angielskiego w globalnym społeczeństwie. Ich zdaniem należy zbalansować ten stan rzeczy udostępniając własny system wyszukiwawczy.

Zdaniem Francuzów - powinna zająć się tym Unia Europejska. Coraz wyraźniej widać, że w społeczeństwie informacyjnym (czymkolwiek ono jest) kto ma kanał dystrybucji informacji, ten ma władzę. Francuzi chcieliby widzieć w Internecie pluralistyczne forum wymiany informacji. Jak twierdzi szef Francuskiej Biblioteki: nie chciałby dowiadywać się na temat Rewolucji Francuskiej z książek wybranych przez amerykanów. Jak widać - produkt oferowany przez jedną z globalnych korporacji może mieć wpływ na rozwój (lub degrengoladę) kultury w jednym z krajów.

[Reuters]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>