Patenty - chcą drugiego czytania

Przewodniczący Komisji Europejskiej w swoim liście skierowanym do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, zdecydowanie odrzucił prośbę PE oraz narodowych parlamentów krajów UE dotyczącą pozytywnego rozstrzygnięcia w sprawie opracowania nowego projektu dyrektywy regulującej zasady patentowania wynalazków realizowanych przy pomocy komputera.

W tej sytuacji problem patentowania będzie najprawdopodobniej wprowadzony do agendy najbliższej Rady w dniu 7 marca jako "A-item". Jeśli się tak stanie, i jeśli przedstawiciel jakiegoś państwa nie doprowadzi do zmiany tego statusu - wówczas najprawdopodobniej Rada przyjmie dyrektywę i zostanie ona wówczas skierowana do drugiego czytania.

W drugim czytaniu zaś są marne szanse na jej zmianę ze względu na bardziej restrykcyjne zasady dotyczace obliczenia większości w głosowaniach. Podnosza się głosy, że wobec takiego działania struktur Unii Europejskiej należy w przyszłym referendum dotyczącym Konstytucji UE zagłosować przeciwko jej przyjęciu (co jednak niewiele zmieni)

[7thGuard]
[NoSoftwarrePatents]
[Heise.de]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>