Kara dodatkowa...

IDG: "Adrian Lamo, haker, który zasłynął m.in. za sprawą włamania do sieci komputerowej dziennika New York Times, został skazany za ten czyn na 6 miesięcy aresztu domowego. 23-letni Amerykanin dostał również dwa lata w zawieszeniu, zaś dodatkowo będzie musiał zapłacić prawie 65 tys. USD w ramach zadośćuczynienia za poczynione straty".

Przez dwa lata Lamo będzie miał ograniczony dostęp do komputera, zaś jego korespondencja elektroniczna będzie monitorowana. IDG donosi również, że w czasie trwania kary "aresztu domowego" będzie mógł chodzić do szkoły, ale będzie musiał zakładać specjalną opaskę, umożliwiającą jego zlokalizowanie.

[Zobacz również felieton: Informacyjna resocjalizacja]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>