Latały samoloty bez łączności

Dziennik Internautów: "Poważna awaria komputerów w centrum kontroli lotów Kalifornii spowodowała olbrzymie zaburzenia w ruchu samolotów nad tym stanem. Zawieszenie się serwera pracującego na oprogramowaniu Microsoftu spowodowało, że ponad 800 samolotów - z których większość znajdowała się w powietrzu - straciło łączność z centrum kontroli".

Powraca zadane już nie raz pytanie o odpowiedzialność odszkodowawczą twórcy oprogramowania (i to niezależnie od tego jak się nazywa firma produkująca, albo też czy jest to FLOSS). Kolejny raz widać, że w społeczeństwie informacyjnym ten, kto ma informację ten ma władze sprawczą w innych niż informatyka dziedzinach.

[Zobacz również felieton: Wirtualny terror]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>