Domeny urzędów

Gazeta Wyborcza: "Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu ostrzega przed firmami, które zdaniem jego urzędników podszywają się w internecie pod resort. Specjalny komunikat ministerstwo zamieściło na swojej stronie internetowej. Chodzi głównie o prywatną firmę z Sosnowca, która w internecie oferuje pomoce dla nauczycieli. Rzecz w tym, że adres strony: www.menis.pl jest łudząco podobny do adresu strony ministerstwa, czyli www.menis.gov.pl". Wielkie mi mecyje.

A jakbym założył firmę i nazwał ją Przedsiębiorstwo Edukacji Narodowej i Sportu? Ale ta domena jest już zajęta (chociaż nie jako subdomena gov.pl). Ministerstwa też zmieniają nazwy. Jakby ktoś chciał, to na sprzedaż jest domena menis.com. Sprawdziłem rónież, co w sprawach wewnętrznych słychać: mswia.pl już zajęte.

Kto pierwszy, ten lepszy. Cóż. Nie każdy wie, że domeną gov.pl dysponuje Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, który ją wykupił i płaci abonament w NASK. Jak kiedyś zapomni zapłacić, to wówczas trzeba się będzie orintować. Kto pierwszy złapie tę domenę (nadal mowa o gov.pl), ten może zrobi eGovernment w Polsce. Nie ma nic w tym złego, że pod adresem prezydent.com.pl jest "komercyjny" serwis. Szanowny Panie Arku: niech się pan nie przejmuje. Domena prezydent.pl (to adres oficjalnej strony prezydenta) jest również zarejestrowana na prywatną osobę i nikt się jakoś tym nie przejmuje.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>