Patenty: komentarze po Radzie

Gazeta Wyborcza: "Unijna Rada Ministrów oficjalnie zatwierdziła w poniedziałek projekt kontrowersyjnej dyrektywy finansowej. Polska złożyła pisemne zastrzeżenie, ale w niczym to nie zmieniło sytuacji. Teraz dyrektywę, której boi się wielu polskich informatyków, może zablokować chyba już tylko Parlament Europejski".

Rzeczpospolita: "Kontrowersyjna dyrektywa UE o patentach komputerowych została zatwierdzona w Brukseli przez unijną Radę Ministrów. Na nic zdały się protesty małych przedsiębiorstw, również polskich, obawiających się, że ograniczy ona ich konkurencyjność wobec wielkich globalnych firm produkujących programy komputerowe".

Rzeczpospolita raz jeszcze: "Polskie firmy informatyczne mogą zostać zmuszone do kupowania praw do standardowego, powszechnie wykorzystywanego oprogramowania komputerowego. Nasz rząd nie zablokował projektu dyrektywy przewidującej patentowanie takich aplikacji. Ostatnią szansą na jej zmianę jest przekonanie do tego większości eurodeputowanych".

BBC: "Kontrowersyjny projekt unijnego prawa patentowego w dziedzinie programów komputerowych zaliczył kolejny etap legislacyjny w Brukseli, pomimo poważnych zastrzeżeń polskiego rządu".

Co by tu jeszcze dodac? Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego poprosiła prezydencję luksemburską o pełny zestaw dokumentacji dotyczący spotkania RUE. Czy doszło do naruszenia zasad proceduralnych?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>