Abonament za Sieć?

Nasz dziennik: "Socjaldemokratyczny rząd Gerharda Schroedera coraz poważniej zastanawia się nad wprowadzeniem opłat abonamentowych za komputer podłączony do internetu - twierdzi niemiecka gazeta "Handelsblatt". Miałoby to pomóc w zmniejszeniu deficytu budżetowego".

Mój komentarz byłby taki: ze względu na architekturę Internetu (wielość różnych węzłów przez które przechodzą podzielone na pakiety informacje, a każdy z nich może należeć do kogoś innego) nie ma gwarancji, że np. poczta elektroniczna wysłana z komputera podłączonego do internetetu dojdzie do adresata, również do tego internetu podłączonego. Z umów z ISP wcale nie wynika jakakolwiek gwarancja działania Sieci. Jak za to brać jeszcze abonament?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>