Wstrzymany patent

Amerykański Urząd Patentowy (US Patent Office) odrzucił wniosek patentowy (a raczej wstrzymał jego skuteczność) firmy Microsoft dotyczący systemu plików FAT (File Allocation Table).

Urząd uznał, że wedle stanu wiedzy na temat techniki - zgłowszony przez firmę "wynalazek" nie nadaje się do tego, by objąć go prawami wyłącznymi. Firma ma teraz 90 dni na to, by urzędowi, wskazując dlaczego jednak należy przyznać patent na system plików. Jak widać akcja reegzaminacyjna patentu, rozpoczęta przez Public Patent Foundation jeszcze się nie zakończyła.

[Inquirer][InternetNews.com][The Register][ZDNews][Slashdot][Groklaw][Linki Google]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>