0700 i nieuczciwy najemca mieszkania...

Onet za Dziennikiem Bałtyckim: Gdańska policja zatrzymała dwóch oszustów telekomunikacyjnych. W sierpniu 2003 założyli działalność gospodarczą, w grudniu przy pomocy podrobionych dowodów osobistych jeden z nich zawarł umowę z TP SA dotyczącą usługi audioteksowej. Następnie w listopadzie 2003 wynajęli mieszkanie z telefonem i właśnie na tym numerze komputerowo nawiązywali połączenie ze "swoim 0700", zrywane na kilka sekund co pół godziny.

W ten sposób mężczyźni wykorzystywali wynajęte mieszkanie, aby "nabić" dla swojej firmy 11 tys. zł dziennie. Ich działaność trwała niecały miesiąc.

[Onet][Zobacz również felieton: Jak na razie: wyższa stawka ryzyka]

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Oczywiście ta usługa to

Oczywiście ta usługa to "audioteks" (tak jak "teleks"), a nie "audiotekst".

Czy wiadomo jak ostatecznie zakończyła się sprawa? Czy TP SA miała prawo żądać od właściciela mieszkania uregulowania rachunku, skoro umowa z usługodawcą audioteksowym była prawnie nieważna?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>