Naukowiec terrorysta

Francuski naukowiec, który na stałe mieszka w Bostonie, zajmuje się hobbystycznie analizą niewielkich programów komputerowych, pokazując, w jaki sposób można uzyskać "zaszyte" w nich dane. Nawet jeśli ich twórcy mówią o swoim oprogramowaniu, że zostało przygotowane z troską o wysoki poziom bezpieczeństwa.

Podobnie zrobił z pewnym programem antywirusowym. Producent tego oprogramowania w pierwszej kolejności nazwał naukowca terrorystą a następnie go pozwał. naukowiec został oskarżony o dystrybucję programu, który umożliwia naruszenie "własności intelektualnej" producenta oprogramowania. Grozi mu d dwóch lat pozbawienia wolności i grzywna w wysokości 150 tys. euro.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>