Zdanie odrębne - mp3

Jak się okazuje - naukowcy z Uniwersytetów Harvarda i North Carolina dowiedli, że wymienianie się plikami MP3 nie ma wpływu na sprzedaż płyt z muzyką. Mimo masowego ściągania plików, większość z użytkowników serwisów P2P to osoby, które nie kupiłyby płyty nawet, gdyby nie istniały serwisy wymiany plików - napisali autorzy raportu.

Wyniki naukowców zostały stanowczo odrzucone przez branżę fonograficzną. A dla przypomnienia: dwa newsy niżej jest informacja o dorocznym raporcie organizacji IFPI.

[Gazeta Wyborcza]

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Nie tylko pliki muzyczne

Śmiem twierdzić, że nie tylko dotyczy to plików z muzyka - bardzo podobnie jest w filmami.

Gdyby tylko można było całkiem legalnie pobierać pliki z P2P w niskiej (symbolicznej) cenie, to wielu użytkowników płaciło by. Byłby to duży dodatkowy zysk dla branży showbiznesowej.

nie, bo znalazłoby się

nie, bo znalazłoby się źródło z którego można by ściągać za darmo... Po co tracić kilka złotych skoro można za darmo ;)
(taka niestety jest mentalność wielu ludzi).

Co do testu naukowców, to od dawna to powtarzam w dyskusjach nt. "piractwa", a naukowcem nie jestem ;)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>