Jeszcze nikt o nas nie pisał...

Tytuł tego newsa miał być inny: Eskalacja... chuligaństwa. Powstała grupa (a może to jedna osoba?), która próbuje pokazać swoje niezadowolenie z ostatnich poczynań rządu w kwestii podniesienia podatku VAT na dostęp do Internetu. Proponuje się klasyczny atak DDoS na strony Ministerstwa Finansów (twórcy protestu proponuję lekturę kodeksu karnego).

Strona znajduje się na serwerze oferującym darmowe konta webowe. Ciekawe kiedy zareagują administratorzy? Jeśli nie zareagują: teoretycznie narażeni są również na odpowiedzialność karną... Twórca witryny protestacyjnej niestety nie zachował standardów kodowania polskich liter, co świadczy o tym, że za anonimową inicjatywą nie stoi nikt poważny.

Tego typu formę protestu uważam za kolejny przejaw chuligaństwa internetowego, który nie sprzyja rozwojowi tego medium w Polsce.

Istotna jest rzeczowa argumentacja. Na przykład: z jednej strony ważne jest, by podatki takie jak VAT były neutralne rynkowo, więc nie powinno się stosować zwolnień i ulg - gdyż rodzi to sytuacje patologiczne. Z drugiej strony VAT w wysokości 22% na dostęp zahamuje rozwój Internetu w Polsce. Należy postulować zatem obniżenie stawki podstawowej VAT i dalszą liberalizację tego rynku. Ważne jest również stosowanie jasnych regulacji prawnych - ich niejednolita interpretacja przez poszczególne urzędy skarbowe i często uznaniowość stosowania doprowadza do kłopotów finansowych podmiotów działających na rynku informatycznym, czego dobitnie dowodzą casusy Optimusa i JTT.

"Okupacja witryny" nie ma nic wspolnego z rzeczową dyskusją i wzięciem odpowiedzialności za rozwój oraz popularyzację Sieci... To o co chodzi organizatorom akcji "społecznego nieposłuszeństwa", jak się wydaje, przemawia przez tekst znajdujący się na ich stronie, w części dotyczącej doniesień prasowych o ich działaniach: "Jeszcze nikt o nas nie pisał ale możesz napisać ty..."

Aktualizacja (godz. 16:19): pod podanym wyżej adresem już nie ma strony społecznego nieposłuszeństwa (ERROR 404 - poszukiwana strona lub plik nie istnieje!)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>