Głębokie linkowanie w Danii

Duński sąd podejmie decyzję, czy sposób w jaki serwis Newsbooster linkuje do zasobów internetowych "papierowych" wydawnictw narusza ich prawa własności intelektualnej. Powstaje pytanie czym jest głęboki link (deep link). Czy jest nim link do zasobów internetowych z pominięciem głównej strony serwisu internetowego?

Administrator serwisu może przecież tak zmodyfikować ustawienia serwera pokazującego zasoby internetowe, by możliwe było odwołanie do zasobów tylko z danej domeny (domeny serwisu). Zatem jeśli nie chcieliby, by linkowno do nich - powinni zastosować takie właśnie rozwiązanie technologiczne. Inne podejście moim zdaniem kłóci się z podstawowymi założeniami RFC (Uniform Resource Locators - zgodnie z RFC 1738).

Przeciwko tzw. głębokiemu liknowaniu opowiada się Duńskie Stowarzyszenie Wydawców Prasy, które zwróciło się do sądu by orzekł, że narusza ono prawa autorskie wydawców.

[Wired]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>