Konsultacje w sprawe DRM i RFID

Niedawno informowałem o ukazaniu się europejskiego dokumentu dotyczącego RFID (Radio Frequency Identification) (PDF). Teraz warto również wspomnieć o konsultacjach europejskich dotyczących DRM, czyli Digital Right Management (chodzi o elektroniczne zarządzanie prawami autorskimi).

Dostępny jest dokument roboczy również w tej sprawie (Working Document 104), przyjęty 18 stycznia przez Grupę Roboczą ds Ochrony Danych (The EU Data Protection Working Party). Jaka jest granica pomiędzy uprawnieniami do zarządzaniem prawami autorskimi a ochroną prywatności użytkowników tych praw w społeczeństwie informacyjnym?

Do 31 marca można zgłaszać komentarze i uwagi dotyczące ww. dokumentów. Toczą się konsultacje społeczene, które zmierzać będą do wyznaczenia nowych granic pomiędzy uprawnieniami twórców (i wydawców) a uprawnieniami klientów (użytkowników). Uwagi można kierować na adres: markt-privacy-consultations@cec.eu.int. Warto zapoznać się z komentarzami European Digital Rights walczącego o prawa człowieka w społeczeństwie informacyjnym.

[Europa.eu.int]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>