Podatek od Wolnego Oprogramowania

Co tu zrobić z tym "wolnym oprogramowaniem"? Fiskus stara się interpretować tak przepisy o podatku dochodowym, by wolne oprogramowanie, jako "nieodpłatne świadczenie" było objęte tym podatkiem...

Rzeczpospolita, "Czy naprawdę za darmo": Fiskus wciąż stara się interpretować przepisy w celu opodatkowanie Wolnego Oprogramowania. Urzędnicy starają się stosować art 12 ustęp 2 Ustawy o Podatku Dochodowym od Osób Prawnych stanowiący, że "przychodem jest w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze".

W krajach zachodnich władze skarbowe nie próbują powiększać przychodu nabywcy usługi o wartość darmowego programu, ponieważ uznaje się, że strony ustaliły cenę transakcji w cenie za usługę i za nośnik, a oprogramowanie jest swego rodzaju dodatkową częścią oferty, ze swej istoty bezpłatną, tym bardziej że firma sprzedająca usługę nie jest wyłącznym podmiotem prawa autorskiego (jeśli w ogóle) do programu.

W Polsce władze skarbowe kwestionują ten pogląd, wskazując, że nawet darmowe (tzn. udostępniane bez usług i wsparcia technicznego) wersje, np. systemów Linux, mogą zastąpić systemy komercyjne we wszystkich zastosowaniach. Z tego powodu też określają ich wartość na poziomie komercyjnym.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

potrzebna aktualizacja

Przydała by się aktualizacja tego posta. Nowa sytuacja prawna, czy nowa interpretacja.. Może odesłanie do innego artykułu w serwisie prawo.vagla.pl. Przez 7 lat się chyba trochę zmieniło, skoro administracja publiczna (sporadycznie) zaczyna korzystać z wolnego oprogramowania.

Post jest w dziale "podatki"

Post jest w dziale "podatki" i tam staram się dodawać kolejne posty na podobne tematy.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>