Podatek od Wolnego Oprogramowania
Co tu zrobić z tym "wolnym oprogramowaniem"? Fiskus stara się interpretować tak przepisy o podatku dochodowym, by wolne oprogramowanie, jako "nieodpłatne świadczenie" było objęte tym podatkiem...
Rzeczpospolita, "Czy naprawdę za darmo": Fiskus wciąż stara się interpretować przepisy w celu opodatkowanie Wolnego Oprogramowania. Urzędnicy starają się stosować art 12 ustęp 2 Ustawy o Podatku Dochodowym od Osób Prawnych stanowiący, że "przychodem jest w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze".
W krajach zachodnich władze skarbowe nie próbują powiększać przychodu nabywcy usługi o wartość darmowego programu, ponieważ uznaje się, że strony ustaliły cenę transakcji w cenie za usługę i za nośnik, a oprogramowanie jest swego rodzaju dodatkową częścią oferty, ze swej istoty bezpłatną, tym bardziej że firma sprzedająca usługę nie jest wyłącznym podmiotem prawa autorskiego (jeśli w ogóle) do programu.
W Polsce władze skarbowe kwestionują ten pogląd, wskazując, że nawet darmowe (tzn. udostępniane bez usług i wsparcia technicznego) wersje, np. systemów Linux, mogą zastąpić systemy komercyjne we wszystkich zastosowaniach. Z tego powodu też określają ich wartość na poziomie komercyjnym.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
potrzebna aktualizacja
Przydała by się aktualizacja tego posta. Nowa sytuacja prawna, czy nowa interpretacja.. Może odesłanie do innego artykułu w serwisie prawo.vagla.pl. Przez 7 lat się chyba trochę zmieniło, skoro administracja publiczna (sporadycznie) zaczyna korzystać z wolnego oprogramowania.
Post jest w dziale "podatki"
Post jest w dziale "podatki" i tam staram się dodawać kolejne posty na podobne tematy.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination