Sąd podtrzymał karę 20 mln zł dla TP

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) uznał, że działania Telekomunikacji Polskiej SA (TP) hamowały powstanie konkurencji na rynku usług internetowych. Sąd podtrzymał karę w wysokości 20 mln zł, nałożoną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na spółkę.

Orzeczenie sądu dotyczy decyzji ze stycznia 2004 r., w której UOKiK uznał, że TP uchyla się od zawarcia z operatorami telekomunikacyjnymi, uprawnionymi do świadczenia usług dostępu do internetu, umów o współpracy międzyoperatorskiej. Urząd uznał takie działanie za monopolistyczne.

PAP

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>