Kolejny patent na Internet

W 2000 roku Microsoft uzyskał pewien patent (US Patent No 6,101,499) na coś, co w przełożeniu na ludzki język sugeruje kolejną generację adresowania w internecie czyli IPv.6 (Method and computer program product for automatically generating an internet protocol (IP)) - tak twierdzi organizacja stawiająca sobie za cel reformę amerykańskiego systemu patentowego The Public Patent Foundation (PUBPAT).

W zgłoszeniu patentowym występują nazwiska inżynierów Microsoftu, którzy byli również członkami grupy roboczej (IPv6 group) w ramach IETF (The Internet Engineering Task Force) - grupy oprcowującej techniczne standardy komunikacji internetowej w ramach ISOC (Internet Society).

Kolejny raz stawiane jest pytanie o to, czy coś, co stanie się standardem może być chronione prawem wyłącznym jednego z podmiotów gospodarczych funkcjonujących na rynku?

ZDNet
Slashdot

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>