Jak wdrożyć obowiązek?

Rzeczpospolita: "Telewizje kablowe powinny umożliwiać wojsku, policji i służbom specjalnym prowadzenie podsłuchów i podglądu, kontrolę przekazów, rejestrację różnych danych i zapewniać komunikowanie się w razie zagrożeń. Operatorzy nie mogą się jednak z tego wywiązać, ponieważ nie wiedzą, jakie systemy zainstalować".

A chodzi o to, że obowiązki wykonywania zadań na rzecz obronności nakłada na operatorów telekomunikacyjnych ustawa - Prawo telekomunikacyjne (nowa i poprzednia również).

Ta sama Rzeczpospolita pisze w komentarzu: "Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stanie niebawem przed problemem niemal nie do rozwiązania. Będzie musiał rozstrzygnąć serię skarg operatorów sieci kablowych, na których ustawa nałożyła niesprecyzowane, a być może nawet niewykonalne obowiązki dotyczące obronności kraju."

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>