Informatyka prawnicza. Zagadnienia teorii i praktyki

autor:

Jacek Petzel

wydawca:

Liber

ISBN:

83-7206-024-X

kilka słów od siebie:

Monografia ta sostała wydana 15 lat od chwili wydania ostatniej książki z tej dziedziny - Wstępu do informatyki prawniczej pod redakcją J. Wróblewskiego. Informatyka prawnicza rozwijająca się w sposób niezwykle dynamiczny na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat stała się dyscypliną o rozległym polu badawczym czytamy we wprowadzeniu od autora. Główny nacisk został położony na przedstawienie zagadniń związanych z budową komputerowych systemów informacji prawnej - nie tylko w aspekcie opisu teorii ich budowy, lecz także ich aplikacji. Autor dotyka również problematyki systemów automatycznego rozstrzygania i zastosowania sztucznej inteligencji w prawie.

Książka może być traktowana jako podręcznik przeznaczony dla studentów wydziałów prawa i studiów administracyjnych interesujących się problematyką informatyki prawniczej. Tym większą miałem przyjemność ujżeć jeden z wcześniejszych adresów tego serwisu w rozdziale "Lista najważniejszych adresów internetowych" :)) Myślę że to dobra książka :).

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>