Autor - Wydawca, Poradnik prawa autorskiego

autor:

Andrzej Karpowicz

wydawca:

PWN Wydawnictwa Prawnicze

ISBN:

83-87558-85-0

kilka słów od siebie:

Prezentuje trzecie wydanie tej wartościowej książki. Wiedza na temat prawa autorskiego przyda się każdemu autorowi witryn internetowych a także każdemu kto w jakikolwiek inny sposób aktywnie korzysta z Internetu. Andrzej Karpowicz ma bez wątpienia duże doświadczenie w tej dziedzinie jako adwokat, były prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Jego praktyka obejmuje również Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Polską Izbę Książki oraz własną kancelariię.

Poradnik nie jest klasycznym komentarzem do ustawy, opisuje w sposób praktyczny zagadnienia funkcjonowania autorów i wydawców. Zgodzę się z tym co napisał autor we wstępie: "można w nim znaleźć odpowiedź na większość pytań dotyczących tej dziedziny". Dopełnieniem poradnika jest przydatny zbiór wzorów umów przyjętych w obrocie w różnych krajach. Dowiedziałem się również jak obliczyć objętość książki.

Brakuje mi natomiast zwrócenia uwagi na fenomen Stephen'a Kinga. Autor pisze iż "firmy nie istniejące w Internecie nie będą istnieć w ogóle". Ja myślę, że w przyszłości rola wydawców będzie maleć - zastąpi ich wielka machina promocji ludzi - oni zaś sami - jako autorzy - będą wydawcami swoich utworów. Wydawcy tacy jakich znamy teraz będą funkcjonować jednak dalej, popyt na papierowe książki, w moim odczuciu, nie zniknie.

Książka o której pisze została wydana w 1999 roku zatem nie obejmuje ostatnich zmian prawa autorskiego, jednakże może to być pretekst do jej wydania czwartego, czego i sobie i Państwu życzę.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>