Archiwum - Feb 25, 2006 - bookreview
Elektroniczna księga wieczysta
So, 2006-02-25 21:31 by VaGlaPublikacja jest poświęcona niezwykle skomplikowanej problematyce elektronicznych ksiąg wieczystych. Proces przekształcania dotychczasowych ksiąg wieczystych w księgi elektroniczne wymagał szczegółowej regulacji prawnej, jak również powołania nowych instytucji prawnych. Podstawowe zasady tego procesu, zwanego migracją ksiąg wieczystych, zostały zawarte w ustawie z dnia 14 lutego 2003 r. o przenoszeniu treści księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym. Samą technikę zaś określają liczne rozporządzenia. Wdrażanie systemu Nowa Księga Wieczysta odbywa się sukcesywnie. Docelowo program ten obejmie wszystkie sądy rejonowe prowadzące księgi wieczyste, a zakończenie procesu migracji przewidywane jest za około 8 lat. Do zadań związanych z przenoszeniem treści dotychczasowych ksiąg do systemu informatycznego zostało powołanych 10 ośrodków migracyjnych ksiąg wieczystych. Księgę prowadzoną w systemie informatycznym przegląda się przez wywołanie jej treści na ekran monitora. Dlatego też zakładanie ksiąg wieczystych w systemie informatycznym, jak również przemigrowanie do systemu i zapisanie w centralnej bazie danych wszystkich ksiąg prowadzonych w Polsce urzeczywistni zasadę ich formalnej jawności. Praca zawiera wzory formularzy stosowanych w postępowaniu wieczystoksięgowym, które mają ułatwiać i przyspieszać zakładanie ksiąg wieczystych, a także wydawanie ich odpisów. Publikacja przeznaczona jest zarówno dla prawników praktyków, jak i szerokiego kręgu uczestników obrotu gospodarczego.
- Login to post comments
Jak chronić tajemnice
So, 2006-02-25 21:20 by VaGlaPublikacja omawia podstawowe zasady, czynności , procedury postępowania oraz praktyczne zalecenia związane z ochroną informacji, na przykładzie ochrony informacji niejawnych. Każdy, kto styka się z problematyką ochrony informacji znajdzie coś dla siebie: fachowcy z pionów ochrony informacji, pracownicy kancelarii tajnych, a także osoby, które chociaż nie zajmują się ochroną informacji zawodowo, to powinny wiedzieć, jak to czynić. Na dołączonej płycie podano m.in. przykładowe wzory druków.
- Login to post comments
Dostęp do informacji publicznej, a prawna ochrona informacji...
So, 2006-02-25 21:15 by VaGlaKsiążka, którą macie Państwo w rękach, stanowi odbicie bogatych doświadczeń Autora, chociaż spoza liter wyziera wręcz jego troska, by nie powiedzieć więcej niż może. Opisuje więc gąszcz przepisów, które winien znać każdy człowiek, dodając jakby przy okazji, dlaczego powinien je znać. W znany tylko jemu sposób, przedstawił ze współautorką to, co stanowi minimum wiedzy, abyśmy nie narażali się na nieprzyjemności i niemiłe " niespodzianki" ze strony pracodawcy, dziennikarza, kolegi, konkurenta, hakera czy złodzieja, zapoznając Czytelnika z otaczającą go często niewidoczną siecią pajęczyn, ale także z bezpiecznymi wśród nich ścieżkami. Dajmy się więc prowadzić za rękę po tych krętych ścieżkach.
- Login to post comments