Wpływ Internetu na prawo umów

autor:

Wojciech J. Kocot

wydawca:

LexisNexis

ISBN:

83-7334-354-7

stron:

440

od wydawcy:

Rozprawa stanowi próbę przedstawienia ważnych społecznie, ale zarazem rozległych i złożonych relacji między Internetem a prawem i praktyką kontraktową. Zagadnienia technologii informatycznych łączą się tu z wieloma instytucjami części ogólnej prawa cywilnego oraz prawa regulującego kontrakty. Harmonizacja prawa umów, zawieranych lub wykonywanych w sieciach teleinformatycznych, jest jednym z podstawowych czynników rozwoju stosunków wymiany towarów i usług, zwiększa dostęp do rynku i ułatwia kontakty gospodarcze. Internet w sposób istotny wpływa także na upowszechnianie się jednolitego orzecznictwa.
Zasadniczym przedmiotem rozważań są te zagadnienia polskiego prawa regulującego umowy zobowiązaniowe, o których dalszej ewolucji zadecyduje Internet, a zwłaszcza rozwój zautomatyzowanych metod porozumiewania się na odległość. Uwzględniono przy tym odmienny charakter umów zawieranych między przedsiębiorcami i z udziałem konsumentów.

Opracowanie zawiera liczne odniesienia do regulacji krajowych i judykatury innych państw, aktów normatywnych UE oraz jednolitych rozwiązań prawa modelowego. Bogata bibliografia stanowi dopełnienie całości.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>