Chiny wpuszczą innych

Jak pisze dzisiejsza Gazeta Wyborcza: Chiny wycofaja się z rozporządzenia nakazującego instytucjom państwowym kupowanie wyłącznie chińskiego oprogramowania (rozporządzenie to "odcięłoby zachodnie firmy od rynku ocenianego na 8 mld dolarów").

Chiny mają też skuteczniej walczyć z naruszeniami własności intelektualnej. A wszystko po jednodniowym spotkaniu delegacji amerykańskiej pod wodzą sekretarza ds handlu Carlosa Gutierreza z chińskiemi negocjatorami, zwicepremierem Wu Yi na czele.

A skoro mowa o Chnach, to warto też odnotować artykuł w serwisie Slate, w którym opisane są sposoby cenzurowania internetu w tym kraju. Wszystko wskazuje na to, że w wielu przypadkach udało się tam odseparować sieć krajową od globalnego internetu.

Przeczytaj również felieton: Jest tych znaków nie tak dużo...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>