Poprawił sobie oceny, może spędzić 38 lat w więzieniu

Wedle doniesień mediów - osiemnastolatek włamał się do szkolnego komputera i poprawił swoje oceny z "F" na "A". Prokuratorzy z Orange County (USA) uważają, że powinien w związku z tym odbyć karę pozbawienia wolności w wymiarze 38 lat. Jak komentują media - chłopak dość długo poczeka, by zacząć studiować w college'u.

O sprawie pisze Times Online, w tekście Schoolboy hacker Omar Khan who upped his grades faces 38 years in jail (chociaż pierwsze były źródła lokalne: Students, parents aghast at Tesoro High cheating allegations). Chłopakowi postawiono 69 zarzutów (źródła wymieniają tu: modyfikowanie publicznych rejestrów, włamanie komputerowe, włamanie do budynku, udział w grupie przestępczej, kradzież tożsamości i jeszcze inne). Będzie odpowiadał z wolnej stopy, wyznaczono mu kaucję w wysokości 50 tys dolarów.

Wedle prokuratury: w okresie od stycznia do maja chłopak miał kilkakrotnie włamywać się do systemu informatycznego Tesoro High School. Wedle doniesień mediów - prokuratura zarzuca mu, że w wyniku włamania do budynku a następnie do systemu komputerowego szkoły (z wykorzystaniem skradzionych haseł dostępu) chłopak zmienił oceny również dwunastu innym osobom. Zainstalował także oprogramowanie pozwalające mu na zdalny dostęp do systemu szkoły. Zarzut udziału w grupie przestępczej oparty jest na współpracy chłopaka z jeszcze innym uczniem, z którym planował włamanie do zasobów szkoły.

Obaj uczniowie mieli również wykradać testy egzaminacyjne.

O sprawie czytaj również w następujących źródłach:

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>