FBI przeciwko twórcom bootlegów
W zeszłym tygodniu FBI aresztowało 13 osób z okolicy Nowego Jorku. Wedle agentów oraz MPA: robili oni cyfrowe kopie filmów (w czasie projekcji w kinie) a nstępnie dystrybuowali takie "podróbki" za pomocą internetu do Pakistanu, Singapuru, Hong Kongu, Malezji i innych krajów. Tam były ładnie pakowane i sprzedawane za 19 dolarów sztuka...
Jest oczywiście notatka prasowa the Motion Picture Association (w formacie PDF), z której dowiadujemy się, że agenci specjalni z FBI aresztowali członków zorganizowanej grupy zajmującej się naruszaniem praw autorskich do filmów (w notatce mowa jest o "movie thieves"), a operujących w rejonie Nowego Jorku. To aresztowanie było punktem kulminacyjnym trwającego trzy lata dochodzenia z udziałem FBI oraz urzędników prokuratury (z U.S. Attorney’s Office for the Southern District of New York). Jednym słowem złapali ich, a to tym ważniejsze, gdyż te właśnie osoby mają być odpowiedzialne za ¼ światowego piractwa (wniosek z tego taki, że skoro ich złapali, to teraz światowe piractwo związane z bootlegami filmowymi winno spaść o ¼ właśnie?).
Onet.pl za Reutersem dopowiada: "Oskarżeni będą odpowiadać przed sądem federalnym na Manhattanie. Zarzuca się im rozprowadzanie kopii filmów w takich krajach, jak Pakistan, Singapur, Hong Kong i Malezja. Poza tym, grupa zajmowała się również dostarczaniem kopii filmów robionych z płyt DVD. "
Associated Press cytowane przez chron.com donosi nawet o dwóch grupach przestępczych, z czego jedna to właśnie ta trzynastoosobowa, działająca od 1999 roku (a druga?)
Zarzuty? Udział w zorganizowanej grupie przestępczej (tak tłumacze sobie "conspiracy"), naruszenie praw autorskich (copyright infringement) oraz przemyt podrobionych oznaczeń i opakowań (trafficking in counterfeit labels, documents and packaging). Za każde z tych przestępstw grozi kara pozbawienia wolności do lat pięciu.
Hasło na dziś - Bootleg (fragment definicji z Wikipedii):
Bootleg - angielski termin oznaczający nagranie muzyczne rozpowszechniane bez zgody autora. Wielu fanów do określenia nielegalnych nagrań z koncertów używa terminu ROIO - Records of Illegitimate/Indeterminate Origin czyli "nagrania bezprawne o nieokreślonym pochodzeniu".
W naszym przypadku bootleg to kopia filmu sporządzona cyfrową kamerą w czasie filmowego spektaklu.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>