Producenci oprogramowania wspierają reżimy

Związek Myanmar (albo po prostu Birma, czyli kraj znajdujący się w regionie Azji Południowo-Wschodniej, w którym rządzi junta wojskowa) stał się przedmiotem nowego raportu the OpenNet Initiative.

The New York Times publikuje efekty prac tej organizacji walczącej o prawa człowieka w tym o wolność słowa w Sieci (the OpenNet Initiative składa się z badaczy z the University of Toronto, Harvard Law School oraz Cambridge University z Wielkiej Brytanii).

Trzeba zacząć od tego, że w Birmie zakazane jest publikowanie jakichkolwiek treści godzących zarówno w aktualną politykę rządu, ale również w interesy Związku Birmańskiego (to to samo, co Związek Myanmar, tyle że większość krajów nie zaakceptowała nowej nazwy "Myanmar", chociaż ONZ ją akceptuje).

Birma pojawia się w wielu kwestiach globalizacji. Najlepiej odesłać zainteresowanych tym problemem do książki No Logo autorstwa Naomi Klein, w recenzjach której można przeczytać m.in.: "to wnikliwa, drobiazgowa, poparta wielką ilością przykładów, liczb i zestawień analiza strategii i funkcjonowania międzynarodowych korporacji oraz wpływu ich działalności na nasz społeczny, ekonomiczny i kulturowy krajobraz, zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej". W każdym razie kwestia udziału przeróżnych globalnych koncernów w Birmie, oraz ich udziału w wykorzystywaniu tamtejszej, taniej siły roboczej, była celem wielu skutecznych akcji alterglobalistów walczących o prawa człowieka.

No i teraz chodzi o to, że Birma, która była przez wiele lat objęta sankcjami gospodarczymi USA, obecnie przechodzi z otwartego systemu kontroli aktywności użytkowników internetu na oprogramowanie Fortiguard, produkowane przez firmę Fortinet. Stąd tytuł niniejszego newsa. NYT zauważa jednak, że tym razem nie jest to jedynie wsparcie reżimu ze strony zachodnich koncernów. Tym razem Fortinet czerpie bezpośrednie profity z cenzurowania i ograniczania wolności słowa w Birmie.

Przeczytaj felieton: Jest tych znaków nie tak dużo...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>