Patenty na e-commerce: dziś płaci Amazon.com

Amazon.com zapłaci 40 milionów dolarów firmie Soverain Software, w wyniku ugody sądowej dotyczacej roszczeń z naruszenia patentu chroniącego działania związane z handlem elektronicznym...

W styczniu 2004 roku firma z Chicago pozwała najbardziej znany serwis księgarski, gdyż ten miał naruszać patenty na takie wynalazki jak "Internet Server Access Control and Monitoring Systems" (US Patent No 5,708,780 - wynalazek chroniący metodę kontroli i monitoringu dostępu do internetowych serwerów; w opisie znajdą państwo jak to hipertekstowe zasoby się między sobą łączą linkami...) czy "Network Sales Systems" (US Patent No 5,909,492 oraz 5,715,314 - tu zaś znajdą państwo opis jak wykorzystać komputery by dokonywać sprzedaży i jak to komputer może być oprogramowany by odbierać informację o dokonaniu sprzedaży)... Ochronę takich wynalazków gwarantowały uzyskane przez firmę Open Market patenty z 1998 roku.

W poszukiwaniu informacji na ten temat najlepiej cofnąć sie do doniesień z tamtego czasu, publikowanych w serwisie ZDNet: w wyniku szeregu przejęć i bankructw prawa własności intelektualnej, w tym uprawnienia z patentów na "wynalazki" firmy Open Market, trafiły do Soverain Software z Chicago. No i właśnie ta firma pozwała Amazona.

Teraz doszło do ugody. W jej wyniku dojdzie do jednorazowej płatności ze strony Amazonu, wszelkie zarzuty (i kontr zarzuty) zostaną wycofane, a serwis księgarski uzyska licencje na możliwość wykorzystania chronionych patentem wynalazków.

Co ciekawe - kontrowersyjny wynalazek pod nazwą "Network Sales System" chroniony jest też przez patent europejski EP 803105... Cały czas w internecie można znaleźć sporo list "wątpliwych" lub "kontrowersyjnych" patentów, takich jak w serwisie Oreillynet. Czeka nas sporo roboty jeszcze.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Licencja

Prawotronik's picture

Ciekawe czy udzielona licencja jest wyłączna ;-)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>