Transfer domeny AirFranceSucks.com

Nazwa domenowa AirFranceSucks.com zostanie przetransferowana na Air France - zdecydował panel arbitrażowy WIPO.

Nazwa domenowa była zarejestrowana w 1999 roku u Virtual Dates Inc., rejestratora z Florydy. W lutym 2005 roku firma Air France zwróciła się do arbitrażu prowadzonego przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO), zarzucając abonentom domeny cybersquatting. Wedle abonentów serwis znajdujący się pod sporną domeną był poświęcony szeroko pojętej wolności słowa. Linie lotnicze zaś stwierdziły, że za pomocą takiej domeny naruszane były uprawnienia firmy wynikające z praw ochronnych do znaku towarowego.

Dwóch z trzech panelistów arbitrażu WIPO uznało, że dodanie do znaku towarowego słowa "sucks" może w istocie prowadzić do konfuzji, co stanowi jedną z przesłanek roszczeń w przypadku ochrony znaków towarowych. Co więcej uznali, że w tym przypadku słowo "sucks" ma pejoratywne konotacje. Jeden z panelistów zaś stwierdził, że nie wszyscy użytkownicy internetu będą mieli takie, pejoratywne skojarzenia. Co więcej - nie stanowi przykładu konfuzji.

Jeśliby panel WIPO nie doszedł do wniosku, że w tym przypadku zachodzi konfuzja, wówczas roszczenia nie byłyby uzasadnione i sprawa by upadła.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>