Podwójne ostrze patentów

IDG: "Koncern Microsoft będzie musiał wypłacić gwatemalskiemu programiście Carlosowi Amado blisko 9 mln USD odszkodowania za nielegalne wykorzystanie w programach Excel i Access opatentowanego przez niego rozwiązania".

W 1990 roku Carlos Armando Amado złożył wniosek patentowy na rozwiązanie pozwalające przenosić dane informatyczne pomiędzy Excelem i Accessem. Dwa lata później postanowił sprzedać to rozwiązanie firmie Microsoft. Armando twierdzi, że opatentowane przez niego rozwiązanie było następnie stosowane w oprogramowaniu Access w latach 1995 - 2002. Microsoft twierdzi, że nad tym rozwiązaniem firma pracowała już od 1989 roku.

Sprawą zajmował sie sąd okręgowy centralnej Kalifornii (District Court of Central California), zaś sam Armando domagał się odszkodowania w wysokości 2 dolarów za każdą kopie programu wykorzystującego opatentowane rozwiązanie. Jury po rozpoznaniu sprawy odrzuciło dziewięć z dziesięciu zarzutów Carlosa, ale pozostał jeden, który dał efekt w postaci rozstrzygnięcia: 8.96 milionów dolarów za okres od marca 1997 do czerwca 2003. Sędzia będzie jeszcze decydował o odszkodowaniu za wykorzystywanie prez Microsoft opatentowanych rozwiązań po tym okresie.

Microsoft uważa, że jest za wcześnie, by wypowiadać się w spawie ewentualnego odwołania od wyroku sądu.

[TheRegister]
[Out-law][Forbes][Techworld]
[CNet][The Register][The Inquirer]
[Reuters]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>