Wyrok za słuchanie
Onet za Gazetą Poznańską: Poznański sąd wydał precedensowy wyrok: skazał radioamatora za słuchanie oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji. Andrzej Radwański, wiceprezes Radio-Klubu, ma zapłacić 800 zł grzywny.
Radwański relacjonuje swoje losy: "Pierwszy raz dostałem dwa lata z zawieszeniem. Odwołałem się i wyrok został uchylony. W drugim procesie zostałem skazany na 800 zł grzywny. Poznański Sąd Rejonowy skazał go na podstawie artykułu, który dotyczy osób zdobywających informacje za pomocą podsłuchu lub "innego urządzenia specjalnego".
W drugiej rundzie sąd nie mógł uniewinnić Radwańskiego zupełnie, "popełnił on bowiem inny czyn karalny, wynikający z ustawy prawo telekomunikacyjne z 16 lipca 2004 r., gdyż używał radiostacji wbrew warunkom udzielonego zezwolenia, które nie przewiduje, a wręcz wyklucza nasłuch służb policyjnych i specjalnych, nie przeznaczonych do publicznego odbioru".
Trzeba zatem uważać czego się słucha...
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Ważne pytanie
Ja mam pytanie z innej beczki. Ustawa o Ochronie Danych Osobowych wymusza na podmiotach przechowujących oraz przetwarzających dane osobowe, należyte ich zabezpieczenie.
Ustawa nakazuje tym podmiotom m.in.:
1 zastosowanie środków organizacyjnych i technicznych zapewniających ochronę odpowiednią do zagrożeń i ryzyka,
2 zabezpieczenie danych przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zabraniem przez osobę nieuprawnioną, przetwarzaniem z naruszeniem ustawy oraz zmianą, utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem,
Policja wykonująca jak najbardziej słusznie rutynowe kontrole drogowe itp. czynności, przekazuje informacje (dane osobowe kierującego) do "bazy" (każdy kierujący się z tym zetknął). Jednak te informacje są przekazywane kanałem nieszyfrowanym! Czyli byle jaki małolat ze skanerem (chyba tak to się nazywa) może sobie nagrać to jak policja przekazuje czyjeś dane osobowe. Czyli Ustawa wymusza zabezpieczanie danych przed ich udostępnieniem osobom nieupoważnionym, ale policja albo ma to gdzieś, albo nie ma pieniędzy na skuteczne sposoby szyfrowania, albo są równi i równiejsi i to co dotyczy np. portali internetowych przetwarzających dane osobowe policji nie dotyczy.
Prosiłbym o odniesienie się do tego problemu (wiem, że Pan może być bardzo zajęty pracą, ale byłbym wdzięczny za odpowiedź)
Pozdrawiam serdecznie
Pytanie do rzecznika
To jest pytanie do rzecznika Policji. Z tego co się orientuję Policjanci przez radio nigdy nie podają (a przynajmniej nie powinni) jednocześnie PESELu z danymi typu imię czy nazwisko (tzn. albo PESEL, albo Adam Kowalski), co do szczegółów to chyba niestety nie ten adresat.
Niestety często podczas
Niestety często podczas kontroli drogowej słyszę jak policjant mówi głośno przez radio moje imię nazwisko pesel, więc niestety "kicha". Nie powinni, ale pewnie często podają.