Kto po kim wykręca numer?

Życie Warszawy: "- Zadzwoniłem do szefa ABW w piątek, bo miałem do omówienia ważną sprawę - opowiada nam jeden z byłych ministrów. - Z tego pilnie strzeżonego numeru korzystałem tylko w wyjątkowych sytuacjach - dodaje. Ku jego zdziwieniu odezwał się cienki dziewczęcy głosik".

Okazuje się, że Polkomtel przekazał numer telefonu używanego kiedyś przez szefa ABW Andrzeja Barcikowskiego nowej klientce.

Dziennikarze sprawdzili: "dziewczynka, która odebrała telefon, poinformował, że to pomyłka. Nowa właścicielka posiada numer szefa służb od trzech miesięcy. Twierdzi, że ma już tego dość, bo bez przerwy odbiera telefony do Barcikowskiego".

To nie tylko problem telefonów. Jeśli chodzi o internet to interesująca sytuacja może mieć miejsce, gdy otrzymamy pulę numerów IP po spamerze. Może się okazać, że nasza komunikacja jest utrudniona, gdyż korzystający z określonych numerów IP spamer został zablokowany przez innych providerów. Adresowanie i jego "dziedziczenie" nie jest taką prostą sprawą...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>