Powstrzymać kryminalizację osobistego użytku

We Francji zaczyna się ferment myślenia dotyczącego p2p i - szerzej - dozwolonego użytku własnego chronionych prawem autorskim utworów. Zauważono, że pojawia się społeczna i kulturalna przepaść pomiędzy młodym pokoleniem korzystającym swobodnie z dostępnych informacji, w tym z udostępnianych narzędzi (takich jak iPod) czy oprogramowania do wymiany plików, a interesami przemysłu muzycznego i filmowego.

Na łamach Wired wypowiada się sędzia Dominique Barella. Okazuje się, że sędziowie zauważają tendencję do rozszerzania granic pojęcia "własność intelektualna" oraz zastanawiają się dlaczego karać ludzi za to, że używają utworów w ramach swojego użytku osobistego. Zastanawiają się też jak zmienić politykę krajów europejskich, gdzie obecnie pokolenie MP3 stanowi zbyt łatwy cel dla gigantycznej machny "przemysłu muzycznego i filmowego" (oczywiście branża zareagowała na wypowiedzi sędziego listem wyrażającym zszokowanie i zaskoczenie).

Najbardziej podoba mi się porównanie obecnej sytuacji do prochibicji w USA w latach dwudziestych XX wieku. Nieznane są konsekwencje kryminalizowania czegoś, co się dzieje na taką skalę. Druga strona debaty reprezentowana przez Lauri Recharda z The International Federation of the Phonographic Industry porónuje wymienianie sie plikami do działania zorganizowanych grup przestępczych... Fajny ten internet nie?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>