Patenty - nadchodzi drugie czytanie

Teraz odbędzie się drugie czytanie projektu dyrektywy o wynalazkach wdrażanych przy pomocy komputera... Przed komisją prawną Parlamentu Europejskiego (tzw. JURI) prezentował swój raport eurodeputowany, sprawozdawca i były premier Francji, Michel Rocard.

Dostępne są informacje o samym przebiegu obrad JURI w dniu 21 kwietnia. Raport został przyjęty z zadowoleniem przez organizacje wskazujące na wady projektowanej dyrektywy. Również Rocard wskazuje na nieścisłości. Dostęny jest roboczy tekst (PDF) Rocarda: "W ciągnącej się od dwóch lat dyskusji okazało się wyraźnie, że w trudności w znalezieniu konsensusu, niezgody na definicje i przeinaczania są dużo ważniejsze niż niezgoda, co do właściwej materii".

Skoro zaczyna się procedura drugiego czytania należy stwierdzić, że parlament będzie decydowal o tej dyrektywie w przeciągu trzech miesięcy licząc od 15 kwietnia.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>