Kontrola kaskadowa

Pracownik zatrudniony przez AOL do monitorowania czatów dla dzieci i przeciwdziałania zachowaniom skierowanym przeciwko ich młodej psychice został przyłapany przez kolegę z pracy na tym, że umówił sie z dziwczynką na seks (miała właśnie kończyć 17 lat, jednak pracownik portalu nawiązał z nią relację, gdy była jeszcze piętnastolatką). Sprawa trafiła po dwóch latach do sądu.

Wszystko to działo sie dwa lata temu, teraz zaś złożono pozew zarówno przeciwko firmie AOL, jak i jej właścicielowi - Time Warner Inc., w związku z brakiem kontroli pracowników oraz fałszywą reklamą, zgdonie z którą internetowe serwisy spółek były bezpieczne dla dzieci. Cóż - AOL twierdzi, że spółka wyrzuciła z pracy pracownika oraz powiadomiła o całej sytuacji odpowiednie władze (wszystko to jeszcze w kwietniu 2003 roku). Sam dwudziestotrzyletni wówczas mężczyzna nie spotkał się z żadnymi zarzutami ze strony władz. Dziś dziewietnastoletnia dziewczyna postanowiła dochodzić roszczeń w wysokości ponad 25 tys dolarów (zadośćuczynienie).

[AP/MyWay]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>