Choroba: niezdrowa informacja online

Władze w Pekinie uznały, że kawiarenki internetowe negatywnie wpływają na zdrowie psychiczne uczniów. W efekcie nakazały zamknięcie wszystkich kawiarenek w odległości 200 metrów od chińskich szkół.

Kawiarenki są źródłem epidemii o nazwie "niezdrowa informacja online". Jak napisała w oświadczeniu chińska Główna Administracja ds. Przemysłu i Handlu (GAIC): "Wyrządzają duże szkody dla zdrowia psychicznego nastolatków i wchodzą w konflikt z nauczaniem szkolnym, co wywołuje silne reakcje społeczne".

Kolejny etap? Chińskie ministerstwo kultury zapowiedziało sporządzenie listy stu firm, które będą mogły prowadzić sklepy internetowe. Żadna nowa firma nie zostanie dołączona do tej listy.

[Gazeta Wyborcza]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>